تکنولوژی

4 کاربرد دوربین‌ مداربسته

کاربرد دوربین مداربسته

دوربین‌های مداربسته، بله این اسمی است که در جوامع شلوغ و پررفت‌وآمد امروزی بسیار شنیده‌اید و آن را به‌خوبی می‌شناسید. جالب است بدانید اولین دوربین مداربسته در شرکت آلمانی زیمنس به دستور ارتش نازی در سال 1942 برای نظارت بر چگونگی شلیک موشک V2 طراحی و تولید شده بود. این نشان می‌دهد هر چه جهان امروز بیشتر پیشرفت کند وسایل و ابزاری که برای حفظ امنیت و آرامش خاطر افراد به وجود می‌آید نیز بیشتر می‌شود. امروزه کاربردهای دوربین مداربسته در زندگی ما بسیار واضح و روشن است و بر کسی پوشیده نیست. حال در این مقاله از کارن مارکت می‌خواهیم به بررسی دقیق‌تر چند کاربرد دوربین مداربسته بپردازیم.

کاربرد دوربین مداربسته در جلوگیری از وقوع جرم

کاربرد دوربین مداربسته برای جلوگیری از وقوع جرم و حفظ امنیت

در حال حاضر بیشتر افراد و حتی ارگان‌های دولتی و نظامی از دوربین‌های مداربسته به‌منظور جلوگیری از ارتکاب جرم استفاده می‌کنند. دوربین‌های مداربسته با توجه به سیستم داخلی که دارند، تصاویر و فیلم‌های محلی که در آن نصب‌شده‌اند را ضبط می‌کنند. وجود این دوربین‌ها باعث می‌شود فعالیت‌های مختلف افراد در تمامی ساعت ثبت و ضبط شود. همین موضوع یک بازدارنده جدی برای مجرمان و هرکسی است که می‌خواهد فعالیت‌های غیرقانونی انجام دهد.

جلوگیری از ارتکاب جرم، کاربرد دوربین مداربسته

این‌یکی از انواع کاربردهای دوربین مداربسته است که باعث می‌شود هرکس با دیدن آن اگر قصد انجام جرمی را دارد از این کار منصرف شود. زیرا با وجود این دستگاه‌های امنیتی مداربسته می‌توان آنچه را در محل نصب آن‌ها اتفاق می‌افتد به‌راحتی پیگیری کرد. بنابراین وجود دوربین‌های مداربسته موجب شده تا رسیدگی به بسیاری از جرائم ‌ساده‌تر باشد.

کاربردهای دوربین مداربسته در کنترل ترافیک

در جوامع امروزی تعداد ماشین‌هایی که در خیابان‌ها رفت‌وآمد می‌کنند روزبه‌روز در حال افزایش است. به همان میزان ترافیک موجود در خیابان‌ها نیز افزایش‌یافته است. برای حل این معضل باید دستگاهی طراحی و تولید می‌شد تا از بروز مشکلات مختلف جلوگیری کند و کمی از بار این مشکل بکاهد. در اینجا بود که پای دوربین‌های مداربسته به خیابان‌ها باز شد. وجود این دوربین‌های مداربسته در خیابان‌های شلوغ و پرازدحام و چهارراه‌ها باعث می‌شود رانندگان علاوه بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از وضعیت ترافیک راه‌ها با استفاده از GPS تلفن‌های همراه مطلع شوند.  این موضوع موجب می‌شود رانندگان مسیرهای کم ترافیک را انتخاب کنند و به بهبود عملکرد کنترل ترافیک کمک بسیاری می‌شود.

کاربرد دوربین مداربسته در خیابان

همچنین کاربرد دوربین مداربسته در بزرگراه‌ها به این صورت است که باعث می‌شود اگر رانندگان مرتکب خلافی شوند به مراجع مربوطه گزارش داده می‌شود. در پی این گزارش به فرد خطاکار هشدارهای مبنی بر ثبت جریمه یا توقف ماشین در ایستگاه پلیس داده می‌شود. بااین‌وجود می‌توان انتظار داشت کمی از بروز حوادث ناگواری مانند تصادف که به دلیل ارتکاب جرم رانندگان رخ می‌دهد، جلوگیری شود. همچنین باوجود دوربین‌های مداربسته اگر هم اتفاق ناخوشایندی رخ دهد، پلیس به‌سرعت از محل وقوع حادثه مطلع می‌شود و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

کاربرد دوربین مداربسته در بیمارستان

کاربرد دوربین مداربسته در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها

مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به دلیل ورود و خروج افراد بیمار محیط‌های بسیار حساسی هستند. به همین دلیل تمامی کسانی که در این محیط‌ها فعالیت دارند باید عملکرد بسیار سریع و دقیقی داشته باشند. زیرا ممکن است با یک سهل‌انگاری و توجه دیرهنگام جان فرد بیمار به خطر بیافتد. همین امر موجب شده تا در بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها به‌طور وسیعی از دوربین‌های مداربسته استفاده شود. این سیستم به کارکنان آن محل کمک می‌کند تا علاوه بر حفظ امنیت و آرامش در بیمارستان، اگر مشکلی اتفاق افتاد یا حادثه‌ای رخ داد به‌سرعت آگاه شوند و خود را به آن محل برسانند.

کاربرد دوربین مداربسته در صنعت

کاربرد دوربین‌های مداربسته در صنعت و نظارت بر کارکنان

برخی از کارخانه‌ها و مراکز صنعتی باید کارهای سخت و دشواری را انجام دهند که ممکن است حضور فیزیکی کارکنان در آنجا خطرآفرین باشد. برای حفظ جان اشخاص و ایمنی کارکنان، دوربین‌های مداربسته در صنعت به کمک می‌آیند. در کارخانه‌هایی مانند نیروگاه‌های هسته‌ای یا جایی که تولید مواد شیمیایی انجام می‌شود از این دوربین‌ها استفاده‌ شده است. کارکرد دوربین‌های مداربسته در این محل‌ها به این صورت است که برای کنترل خط تولید یا عملکرد صحیح هر یک از اجزای موجود در کارخانه در محل مشخصی نصب می‌شوند. کارکنان نیز با توجه به تصاویر و فیلم‌های ثبت‌شده توسط این دوربین‌ها، به عملکرد صحیح هر یک از اجزا پی می‌برند.

نظارت بر افراد و کارکنانی که در یک کارخانه بزرگ یا یک شرکت بزرگ فعالیت دارند نیز بسیار دشوار است. صاحبان این صنایع برای اینکه کسی در انجام کار خود کوتاهی نکند از دوربین‌های مداربسته کمک گرفته‌اند. این دوربین‌ها در محل کار کارکنان نصب می‌شوند و به‌طور کامل فعالیت‌های افراد را از زوایای مختلف زیر نظر می‌گیرند. این موضوع باعث شده تا کارکنان به‌خوبی کار خود را انجام دهند.

سخن پایانی

کاربرد دوربین‌های مداربسته بسیار بیشتر از این مواردی است که ما به آن پرداختیم. اما با خواندن همین کاربردها نیز تردید شما برای خرید و نصب یک دوربین مداربسته به یقین تبدیل خواهد شد. همه افراد جامعه خواه یا نا خواه به‌زودی به استفاده از این وسیله احتیاج پیدا می‌کنند. این را همیشه درنظرداشته باشید که امنیت فرد در خانه و محل کار چیزی نیست که بتوان به‌راحتی از آن عبور کرد.

منبع: caughtoncamera ،beytoote

دیدگاهتان را بنویسید