تکنولوژی

آنتی ویروس چیست و عملکرد آن برای مقابله با ویروس چگوه است ؟

آنتی ویروس چیست ؟
آنتی ویروس یک نرم افزار می باشد که به منظور شناسایی ویروس ها و حذف آن ها از سیستم طراحی شده است، همچنین به این منظور کد نویسی شده که سیستم را از تهدیدات سایبری در امان نگه دارد. برخی از این تهدیدات و بد افزارها عبارتند از :

 • قبیل نرم افزارهای مخرب Malicious مثل کی لاگرها Keylogger
 • جستجوگرهای سارق Browser hijacker
 • تروجان ها Trojan horses
 • کرم ها Worms
 • روتکیت ها Rootkit
 • جاسوس افزارها Spyware
 • تبلیغ افزار Adware
 • بات نت ها Botnet
 • باج افزار ها Ransomware

انواع آنتی ویروس ها

عملکرد یک آنتی ویروس چگونه است ؟

این نرم افزارها معمولاً دارای روند بدون توقف هستند و همیشه در پس زمینه به فعالیت خود ادامه می دهند و دائماً به اسکن کامپیوتر، سرور و گوشی های موبایل پرداخته تا بدافزارها را شناسایی و عملکرد و فعالیت های آن ها را محدود نمایند. جالب است بدانید در اکثر مواقع آنتی ویروس ها دارای قابلیت هایی چون تهدید بلادرنگ Real-Time و قابلیت محافظت Protection بوده و می توانند با کمک این دو ویژگی آسیب پذیری ها را شناسایی و دستگاه و فایل های آن را اسکن نموده و هر خطری که آن را تهدید می کند را پیدا نماید.

تمامی آن ها دارای قابلیت های اساسی و پایه ای هستند؛ که عبارتند از :

 • تمامی راهنما ها و فایل ها را اسکن نموده و با الگوهایی که برای بدافزارها در آن طراحی شده است مقایسه نموده و نرم افزارهای مخرب را نشان می دهد.
 • به کاربر این امکان را می دهد که یک برنامه مشخص برای اسکن خودکار داشته باشد.
 • همچنین آنتی ویروس ها به کاربر این اجازه را می دهند که به صورت دستی سیستم را اسکن کند.
 • در نهایت ویروس ها را شناسایی نموده و از این برنامه های مخرب پاک می کند. معمولاً این قابلیت در برخی از آنتی ویروس ها در پس زمینه و به صورت خودکار انجام می شود، اما در برخی دیگر به کاربر هشدار داده می شود و برای اجام این کار از کاربر اجازه می گیرد.

معمولاً این نرم افزارها برای اینکه یک سیستم را بررسی نمایند باید به همه بخش های آن دسترسی داشته باشد. در نتیجه این اجازه را از ابتدا از کاربر گرفته و خود را به عنوان یک هدف برای مهاجمین سایبری معرفی می کند. به همین دلیل طراحان در حال بر طرف کردن مشکل اجرای کد از راه دور و آسیب پذیری هایی جدی دیگری هستند.

آنتی ویروس

انواع نرم افزارهای آنتی ویروس :

شما می توانید این نرم افزار را در شکل ها و با کاربردهای مختلفی  تهیه کنید که برای مثال می توان به آنتی ویروس مستقل (Stand – Alone)، اینترنت سکیوریتی (Internet Security Suite) که علاوه بر قابلیت شناسایی ویروس ها و اسکن سیستم دارای دیواره آتش هستند و می توانند از حریم خصوصی شما حفاظت نموده و امنیت آن را تضمین نمایند.

برخی از تولید کنندگان اینگونه نرم افزارها نسخه های رایگان مبتدی را در اختیار کاربران قرار می دهند.

قابلیت نسخه های رایگان آنتی ویروس ها عبارتند از:

 • ضد بد افزار
 • ضد جاسوس افزار

برای استفاده از قابلیت های پیشرفته این آنتی ویروس ها می توانید، نسخه های فروشی پیشرفته را که بازار ارائه گردیه است را تهیه نمایید. مهم نیست که سیستم شما تا چه حد مورد حمله ویروس ها قرار می گیرد، این مژده را به شما بدهم که معمولاً این نرم افزارها تمامی بسترهای موجود برای تهدیدات را حفاظت می کنند و در این راستا راهکارهای منحصر به فردی دارند.

نرم افزار ضد ویروس ویندوز :

همانطور که گفته شد معمولاً آنتی ویروس هایی که تولید می شوند دارای سطح های مختلفی هستند و برخی از آن ها محصولاتی را ویندوز خود ارائه می دهند که دارای قیمت های متفاوتی می باشند.

یکی این سطح ها نسخه رایگان می باشد که فقط قابلت های ابتدایی دارد را دارد.

در نسخه رایگان معمولاً کاربر اسکن و به روز رسانی را بصورت دستی انجام دهد.

همچنین در این نسخه از آنتی ویروس ها هیچ راهکار و ابزاری برای حفاظت از سیستم در برابر لینک سایت های مخرب یا وصله Attachment ایمیل ها وجود ندارد. در نتیجه اگر شما این امکانات را می خواهید، باید نسخه پیشرفته این نرم افزارها را تهیه کنید که در بیشتر مواقع تمام ابزارهای امنیتی را دارند و به صورت آنلاین می توانند از آن ها استفاده کنند و همچنین می توانند از تبلیغ افزارها و ad blocker سیستم شما را در امان نگه دارند.

همچنین قابلیت رمزنگاری فایل ها را دارند.

در سال 2004 شاهد تولید آنتی ویروس رایگانی به وسیله مایکروسافت بودیم که برای سیستم عامل های ویندوز ارائه شد و به آن ویندوز دیفندر (Windows Defender) می گوید.

بد نیست بدانید این آنتی ویروس تا سال 2006 فقط قابلیت ضد جاسوس افزار داشت.

آنتی ویروس کامپیوتر ها

ضد بد افزار سیستم عامل مک macOS :

آنتی ویروس هایی که در قسمت قبلی معرفی شد مخصوص سیستم عامل ویندوز بود که نسبت به سیستم عامل های مک بسیار شایع هستند، اما به هر حال برای این سیستم عامل هم آنتی ویروس هایی وجود دارند که نمی توان در آن استانداردهای بالای نسخه ویندوزی را پیدا کرد.

شما می توانید محصولات فروشی و رایگان زیادی را برای مک خود پیدا نمایید.

این نرم افزارها تقریباً تمام ابزارهای مورد نیاز برای تشخیص و مقابله با ویروس ها را دارند.

نرم افزار آنتی ضد ویروس موبایل آندروید :

یکی از سیستم عامل های شناخته شده و محبوب گوشی های موبایل اندروید (Android) می باشد.

این درصد بالای استفاده باعث شده معمولاً مورد هجوم بدافزارهای موبایل قرار بگیرد.

به همین علت معمولاً متخصصین امنیتی موبایل به شما تأکید می کنند که تمامی کاربرانی که از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند، باید یک آنتی ویروس روی دستگاه خود نصب و فعال نمایند. به همین علت تولید کنندگان این نرم افزارهای امنیتی اقدام به تولید و ارائه محصولات مختلف رایگان و غیر رایگانی در غالب نسخه های مبتدی و پیشرفته برای موبایل های اندرویدی نمودند.

معمولاً این ضد ویروس ها دارای قابلیت های مختلفی  می باشند.

یکی از قابلیت های آنتی ویروس های اندروید که مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار گرفته است، ابزار ضد سرقت و موقعیت یابی گوشی از راه دور می باشد.

همچنین با کمک آن ها می توانید گوشی خود را به صورت خودکار اسکن نمایید.

این آنتی ویروس ها همچنین کمک می کنند صفحات مخرب وب متوقف شوند.

همچنین مانع از دانلود و اجرای فایل های غیر امنیتی و مشکوک می شوند.

لطفاً نظر خود را در مود این موضوع با ما و دیگر کاربران کارن مارکت به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید