تکنولوژی

انتخاب هندزفری بلوتوث باکیفیت و خوش‌قیمت

انتخاب هندزفری بلوتوث باکیفیت و خوش‌قیمت

انتخاب هندزفری بلوتوث با توجه به بودجه و میزان استفاده شما ممکن است بسیار دشوار به نظر برسد. کاربردی که شما از یک هندزفری بلوتوث انتظار دارید، مهمترین نکتهای است که باید در هنگام خرید آن به خاطر داشته باشید. اگر می‌خواهید از این هندزفریها در حین دویدن و بازی برای مکالمه تلفنی یا گوش دادن به موسیقی استفاده کنید، باید معیارهای زیادی را در هنگام انتخاب هندزفری بلوتوث در نظر داشته باشید. با استفاده از مطالبی که در ادامه ذکر شده است، می‌توانید بهترین هندزفری بلوتوث را متناسب با بودجه و انتظارات خود انتخاب کنید.

میکروفون

در دنیای امروز هندزفریهای بلوتوث تنها وسیلهای برای گوش دادن نیستند. بلکه به وسیلههایی تبدیل شدهاند که میتوان از آنها برای برقرار تماس‌های تلفنی، بازی‌های آنلاین و دادن دستورات به دستیارهای مجازی استفاده کرد. به همین دلیل میکروفون بخش مهمی در انتخاب هندزفری بلوتوث است. هدست‌های استانداردی که برای بازی یا مکالمه تلفنی استفاده می‌شوند، دارای میکرفون‌های داخلی یا خارجی هستند. همچنین این هدست‌ها برای رسیدن به وضوح حداکثری در صدا، از چند میکروفون به‌طور همزمان استفاده می‌کنند.

راهنمای انتخاب هندزفری بلوتوث

کیفیت صدا و درایورها

اندازه درایور از 8 میلیمتر تا 15 میلیمتر متفاوت است. البته نمونه‌هایی از هدفون‌ها با درایورهای 20 یا 50 میلیمتری نیز وجود دارند. درایورهای بزرگتر خروجی بالاتری داشته و باس بهتری را تولید می‌کنند. بیشتر هدفون‌های میانرده از درایورهای دینامیکی با دیافراگم بزرگتر استفاده می‌کنند. این درایورها بیشتر برای دیجی‌ها و علاقهمندان به موسیقی الکترونیکی مناسب هستند. درایور‌های مغناطیسی مسطح نیز در هدفون‌های سطح بالا مورداستفاده قرار می‌گیرند که بیشتر مخصوص استودیو هستند. در این درایورها دیافراگم توسط دو آهنربا ساندویچ شده تا دقت صدا افزایش پیدا کند.

کیفیت ساخت

هندزفری بلوتوث وسیلهای است که به‌طور دائمی مورداستفاده قرار می‌گیرد. درنتیجه باید به‌گونهای ساخته شود که جابجایی زیاد باعث از بین رفتن آن نشود. معمولا هدفون‌هایی با قیمت بالاتر از کیفیت بهتری برخوردار هستند. اما این موضوع تا حد زیادی به برند سازنده هندزفری نیز بستگی دارد. اگر اهل سفر هستید، بهتر است هدفونی را انتخاب کنید که از کیس شارژ برای تامین انرژی گوشی‌ها استفاده می‌کند. به‌اینترتیب می‌توانید فاصله زمانی میان تمدید شارژ را افزایش دهید.

بهترین معیارها برای انتخاب هندزفری بلوتوث

طراحی

هندزفری بلوتوثی را انتخاب کنید اصول ارگونومی به‌خوبی در آن رعایت شده است. به‌اینترتیب در زمان فعالیت‌های مختلف این هندزفری‌ها به‌راحتی از گوش درنیامده و در زمان استفاده طولانیمدت گوش شما را خسته نمی‌کنند. به‌علاوه بهتر است هندزفری شما در نقاط شکستگی و ساییدگی مانند نوار‌ها و سیمکشی‌ها از قطعات قابلتعویض استفاده کند. داشتن یک کیس شارژ یا دسته‌های تاشو می‌تواند قرارگیری هدفون در کیف و حمل آن را راحتتر کند. همچنین هدبندهای چرمی با اندازه قابلتغییر نیز می‌توانند به‌راحتی با اندازه سر شما هماهنگ شوند.

کنترل برنامه‌های تلفن همراه و دستیار صوتی

بیشتر برندهای مطرح هندزفری بلوتوث، برنامه‌های موبایلی دارند که می‌توان از آن‌ها برای ورود به لیست پخش، ایستگاه‌های از پیش تنظیمشده و گوش دادن به انواع مختلف رسانه‌ها مانند پادکست و محتواهای ویدئویی استفاده کرد. در زمان انتخاب هندزفری بلوتوث باید دقت کنید که این هندزفری‌ها دسترسی راحتی به انواع دستیارهای صوتی مانند Google Assistant، Alexa و Siri داشته باشند. به‌طور معمول تولیدکنندگان هندزفری بلوتوث، تراشه‌هایی را در هدفون قرار دادهاند که با استفاده از آن‌ها می‌توان قابلیت استفاده از دستیاران صوتی را بهبود بخشید.

انتخاب هندزفری بلوتوث با قیمت مناسب

مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و عرق

یکی دیگر از نکاتی که باید در زمان انتخاب هندزفری بلوتوث به آن دقت کنید، مقاومت آن در برابر نفوذ رطوبت و عرق است. این مورد به‌ویژه برای افرادی که می‌خواهند از این هندزفری‌ها در هنگام ورزش کردن استفاده کنند و یا قصد دارند که آن‌ها را در زمان پیادهروی‌های طولانی مورداستفاده قرار دهند، بسیار اهمیت دارد. به‌علاوه با وجود چنین ویژگی در یک هندزفری بلوتوث دیگر نیازی به نگرانی در زمان انجام فعالیت در زیر باران و یا قدم زدن در چنین هوایی وجود ندارد.

بیشتر هندزفری‌های بلوتوث دارای گواهینامه استاندارد IPX4 هستند. به این معنا که این هندزفری‌ها تنها در برابر پاشش آب از خود مقاومت نشان می‌دهند و برای انجام ورزش‌های زیر آب مناسب نیستند. اگر به شنا و سایر ورزش‌های آبی علاقه دارید و دوست دارید در حین این فعالیت‌ها، به موسیقی نیز گوش داده و یا از انجام کارهای خود بازنمانید، بهتر است به دنبال رتبه بندی IPX7 بگردید.

کدک‌ها

فایل‌های صوتی در زمان انتقال میان هندزفری و منبع صوتی، فشرده و کدگذاری می‌شوند. برای این کدگذاری چهار حالت وجود دارد:

  • SBC: این حالت رمزگذار پیشفرض در همه هندزفری‌های بلوتوث است که کمترین کیفیت صدا را ارائه می‌دهد.
  • AAC: این کدک بیشتر در محصولات اپل و برخی گوشی‌های اندرویدی سطح بالا مورداستفاده قرار می‌گیرد.
  • aptX و aptX HD: یک کدک کارآمد با تاخیر کم است که بسیاری از تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند اندرویدی از آن استفاده می‌کنند. به‌طورکلی دستگاه‌هایی که دارای CPU کوالکام هستند از این کدک استفاده می‌کنند.
  • LDAC: کدک اختصاصی سونی که بالاترین کیفیت صدا را در میان کدک‌های موجود ارائه می‌دهد.

اتصال بلوتوث

امروزه بیشتر هندزفری‌های بلوتوث از نسخه 5.0 بلوتوث استفاده می‌کنند که نسخه فعلی استاندارد ارتباطات بیسیم است. بلوتوث 5.0 یک اتصال پایدار را برای شما به ارمغان آورده و می‌تواند تا حدود 10 متر در یک محیط بدون مانع اتصال شما را حفظ کند. این عدد تقریبا چهار برابر محدوده پایداری اتصال در نسخه 4.2 است. علاوه بر این استفاده از این نسخه باعث می‌‌شود که مصرف باتری هندزفری بلوتوثی تا حد زیادی بهینه شده و طول عمر باتری به‌طور قابلتوجهی افزایش پیدا کند.

معیارهایی برای انتخاب هندزفری بلوتوث

عمر باتری

در زمان انتخاب هندزفری بلوتوث عمر باتری یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار است. به‌طور معمول هندزفریها بین پنج تا هشت ساعت انرژی خود را نگه می‌دارند. اما هندزفریهایی که امکان استفاده از یک گوشی تنها را به شما می‌دهند، می‌توانند این زمان را تا 25 ساعت تمدید کنند. به‌علاوه استفاده از کیس شارژ نیز باعث افزایش این زمان می‌شود. به‌علاوه شما میتوانید یک پاوربانک برای بازیابی انرژی هندزفری بلوتوث در مواقعی که به برق دسترسی ندارید، تهیه کنید. برای خرید یک پاوربانک خوب، معرفی بهترین پاوربانک 2020 را در کارن مارکت بخوانید. در کنار اینها یک هندزفری بلوتوث خوب باید از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی کند.

معرفی چند نمونه از هندزفری‌های بلوتوث باکیفیت و خوش‌قیمت

حال که مهمترین معیارها را برای انتخاب هندزفری بلوتوث خوب مطرح کردیم، زمان آن رسیده که چند نمونه از برندهای خوب موجود در بازار ایران را معرفی کنیم.

  • Omthing 1more Airfree

یک هدفون با طراحی ساده و مدرن که از درایورهای 13 میلیمتری استفاده می‌کند. کیفیت صدای هدفون بی‌سیم او ام تینگ وان مور 1More OMThing Airefree Pods بسیار عالی بوده و وزن گوشیهای آن نیز سبک است. استفاده از یک تراشه بهینه در کنار آخرین نسخه بلوتوث توانسته قابلیت انتقال سریع و برقراری یک اتصال پایدار را برای این هندزفری به ارمغان آورد.

  • QCY T10

در این هندزفری از چهار میکروفون برای حذف نویز و مکالمه استفاده شده است. بهعلاوه باتری گوشیهای این هندزفری می‌تواند تا مدت زیادی انرژی لازم را برای گوش دادن به موسیقی و مکالمه فراهم کرده و پس از آن در مدت کوتاهی انرژی خود را با قرارگیری در داک شارژ بازیابی کند.

  • Xiaomi earbuds

این محصول ارزش خرید بالایی دارد و در مقایسه با رقبای همقیمت خود از کیفیت خوبی برخوردار است. کیفیت صدا به دلیل شیوه طراحی این هندزفری بسیار خوب بوده و استفاده از بلوتوث نسخه 5.0 توانسته یک اتصال پایدار را برای کاربر به ارمغان آورد.

منبع: Newegg

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید