تکنولوژی

چگونه یک دوربین مداربسته مناسب انتخاب کنیم؟

انتخاب و خرید دوربین مداربسته می تواند شما را سردرگم کند. به خصوص اگر اطلاعی از ویژگی های این محصولات نداشته باشید و ندانید هر ویژگی به چه کاری می آید.

از طرف دیگر با وجود تنوعی که از دوربین های مدار بسته در بازار دیده می شود، انتخاب گاهی چالش بر انگیز تر هم می شود. این طور بگوییم که شما برای خرید دوربینی که مناسب استفاده خودتان باشد، باید متخصص دوربین های مدار بسته شوید!

اما اگر نمی خواهید زمان خود را صرف آموختن اصطلاحات و معیارهای مختلف این دوربین ها کنید، در این بخش یک راهنمای کامل را در اختیار شما می گذاریم تا به سادگی مناسب ترین دوربین را انتخاب کنید.

برای خرید این محصولات کافی است سوالاتی که در ادامه می آوریم را از خود بپرسید تا بهترین محصول را در محیط خود داشته باشید.

دوربین مداربسته آنالوگ بخرم یا تحت شبکه؟!

ابتدا باید با این دو دسته از محصولات آشنا شوید. دوربین های آنالوگ را حتما زیاد دیده اید. این دوربین ها قیمت مناسبی دارند و بسیار پر کاربرد هستند. آنها را می توان در منازل، واحدهای تجاری و اداری نصب کرد.

نسل جدید دوربین های آنالوگ به کیفیت HD مجهز شده اند. این فناوری اجازه می دهد که دوربین، تصاویر را با کیفیت بالاتری ضبط کرده و منتقل کند. همچنین بسیاری از این دوربین های مدار بسته قابلیت انتقال همزمان تصویر و صدا را هم دارند.

در مقابل دوربین مداربسته آنالوگ، دوربین های تحت شبکه قرار می گیرند که تخصصی تر و البته گران قیمت تر هستند. این دوربین ها از جدیدترین تکنولوژی ها بهره برده و کیفیت فوق العاده بالایی در ضبط تصاویر دارند.

بنابراین اگر از نظر بودجه مشکلی ندارید، به سراغ دوربین های تحت شبکه باشید و اگر یک محصول مناسب با قیمت معقول می خواهید، آنالوگ های HD انتخاب بهتری از نمونه های قدیمی تر هستند.

شکل دوربین مدار بسته را چگونه انتخاب کنم؟

بعد از تعیین تکنولوژی به کار رفته در دوربین ها به بدنه و شکل ظاهری آنها می رسیم که در این زمینه تنوع زیادی در بین دوربین ها دیده می شود. دوربین های مدار بسته را از نظر شکل می توان به چند دسته تقسیم کرد که در ادامه با آنها آشنا می شویم.

بهترین دوربین مداربسته

دوربین مداربسته بولت

این دوربین مداربسته ظاهری استوانه ای دارد و معمولا آنها را در محیط های بدون سقف نصب می کنند. احتمالا آنها را در محیط های صنعتی دیده باشید.

دوربین مداربسته گردان (PTZ)

این دوربین ها به گونه ای طراحی می شوند که بتوانند کاملا بچرخند. لنزهای به کار رفته در آنها هم از نوع زوم است تا جزئیات خوبی از محیط در اختیارتان بگذارند. این دوربین ها اغلب در محیط های وسیع که لازم است از چندین جهت نظارت شوند، کارایی دارند.

دوربین های دام

یک دوربین نیمه گرد که روی سقف متصل می شود و در محیط های مسقف گوناگون کاربرد دارد.

دوربین های باکس

دوربین مداربسته باکس شکل مکعبی دارد و بدون لنز به فروش می رسد. در واقع می توانید با توجه به نیاز خود لنز مورد نظر را برای راه اندازی آنها خریداری کنید. محیط های تجاری و صنعتی برای نصب این دوربین ها بهتر است.

دوربین های مینیاتوری

این دوربین ها اندازه ای کوچک دارند و برای اینکه قابل تشخیص نباشند روی سقف نصب می شوند. کیفیت تصویر در آنها خیلی بالا نیست و بیشتر در محیط های مسقف داخلی کارایی دارند.

دوربین های چشم ماهی

دوربین چشم ماهی از یک لنز fisheye بهره مند است. این دوربین ها می توانند تمام زوایای محیط را به شکل 360 درجه دریافت کرده و در اختیارتان بگذارند. این دوربین ها معمولا تحت شبکه هستند و نوع آنالوگ آنها به ندرت طراحی می شود.

رزولوشن مناسب برای ضبط تصویر چقدر باید باشد؟

برای خرید دوربین مداربسته باید حتما کیفیت ضبط تصاویر در آنها را هم بررسی کرد. البته همیشه بالاترین رزولوشن مورد نیاز شما نخواهد بود. اگر می خواهید یک محیط 15 متری را نظارت کنید حتی یک دوربین 1 مگا پیکسلی می تواند نیاز شما را برطرف کند.

خرید دوربین مداربسته

امروزه معمولا دوربین های مداربسته کیفیت 2مگا پیکسلی دارند که این کیفیت برای تصویربرداری از فضای 35 متری مناسب است. اما اگر می خواهید محیط بیرونی را رصد کنید، به فکر کیفیت بالای 4 مگا پیکسل باشید.

آیا دوربین باید دید در شب داشته باشد؟!

یکی از ویژگی هایی که بیشتر دوربین های مداربسته ارائه می دهند، دید در شب است. این قابلیت زمانی به کارتان می آید که پروژکتور یا روشنایی دیگری در شب نداشته باشید.

محل نصب دوربین کجاست؟!

قبل از خرید دوربین مداربسته حتما در نظر بگیرید که می خواهید آن را در محیط های داخلی نصب کنید یا محیط خارجی. اگر قرار است دوربین را در محیط خارجی نصب کنید به ویژگی هایی مثل ضد آب و ضد گرد و غبار بودن آن توجه داشته باشید. استاندارد IP66 می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب دوربین های مدار بسته برای فضاهای خارجی باشد.

منبع fmhometech

دیدگاهتان را بنویسید