آموزش, ارز دیجیتال, تکنولوژی

چگونه توکن BEP20 بسازیم؟

چگونه توکن BEP20 بسازیم؟

بلاک چین اتریوم در زمینه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و توسعه توکن بسایر پیشرفته است. با این حال، با مکانیزم اثبات کار (PoW) فعلی و TPS  پایین، اتریوم کارمزدهای بالایی دارد. درنتیجه، توسعه‌دهندگان به دنبال زنجیره‌های دیگری را برای توسعه توکن هستند.

زنجیره هوشمند بایننس بیشترین توجه را در این زمینه به خود جلب کرده است. علاوه بر این، برنامه‌نویسان توسعه توکن BEP20 را گزینه‌ای عالی می‌دانند. زیرا باعث جذب بیشتر کاربران می‌شود. چرا که هزینه و کارمزد تراکنش با توکن‌های BEP20 معقول‌تر است. در این مقاله به آموزش ساخت توکن BEP20 می‌پردازیم. با کارن مارکت همراه باشید.


اهمیت ساخت توکن BEP20

همیت ساخت توکن BEP20

علیرغم این که BSC بسیار محبوب است و توسط بسیاری از پروژه‌های Web3 دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما هنوز هم آوازه بایننس را ندارد. با این حال، بیشتر افراد در حوزه کریپتو با صرافی Binance  آشنا هستند. فراتر از این، بایننس زیرمجموعه زنجیره هوشمند بایننس قرار دارد.


مقاله پیشنهادی:

آموزش اضافه کردن توکن ERC20 به کول ولت اس


زنجیره بایننس یا زنجیره هوشمند بایننس؟

همانطور که کلمه “Binance” در “Binance Smart Chain” نشان می‌دهد، هر دو زیرمجموعه تیم صرافی پیشرو Binance هستند. البته ممکن است این زنجیره آنقدر که ما می‌خواهیم غیرمتمرکز نباشد. اما با توجه به انواع بلاک چین، با قربانی کردن تمرکززدایی، می‌توانید امنیت و مقیاس‌پذیری را افزایش داد. این به معنای واقعی کلمه همان چیزی است که توسعه دهندگان BSC  زمانی که بلاک چین اتریوم را فورک کردند و BSC  را در سال 2020 ایجاد کردند به دنبال آن بودند.

علاوه بر این، باید بدانید که زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس یکی نیستند. اولی زنجیره اصلی ایجاد شده توسط Binance است که با تمرکز کامل بر ذخیره تراکنش‌های مبادله‌ای طراحی شده است. اما زنجیره بایننس قادر به میزبانی قراردادهای هوشمند و همه تراکنش‌های پیچیده در آن بلاک چین خاص نبود. بنابراین، توسعه دهندگان راه‌حلی ارائه کردند و یک زنجیره جدید به نام زنجیره هوشمند بایننس (BSC) ایجاد کردند.

توجه داشته باشید که هر دو زنجیره در حال حاضر به موازات یکدیگر اجرا می‌شوند و هر کدام هدف اصلی خود را انجام می‌دهند. زنجیره بایننس تجارت را تسهیل می‌کند. در حالی که BSC توسعه قراردادهای هوشمند را مدیریت می‌کند. علاوه بر این، اکوسیستم بایننس از چیزی به نام معماری «دو زنجیره‌ای» استفاده می‌کند. دومی امکان انتقال بدون درز بین دو زنجیره را فراهم می‌کند. علاوه بر این، این دو زنجیره دارای رمز بومی یکسانی هستند که BNB است.


ساخت توکن BEP20 – توکنBEP20  چیست؟

اخت توکن BEP20 - توکنBEP20  چیست؟

 BEP20 نسخه BSC از ERC20 در شبکه اتریوم است، اما با چند تفاوت جزئی. از آنجایی که BSC یک فورک اتریوم است، اساساً همان عملکردها را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، BEP20  استانداردی برای توکن‌های قابل تعویض در BSC است و توکن‌ها را تنظیم می‌کند. از جمله اطمینان از قابل معامله بودن توکن‌ها، تعیین مقدار اولیه و غیره.

علاوه بر این که BEP20 استاندارد توکن برای BSC است، BEP2  نیزاستاندارد توکن برای زنجیره بایننس است. علاوه بر این، استاندارد BEP721 برای NFT ها در BSC نیز وجود دارد؛ که از استاندارد ERC721 اتریوم پیروی می‌کند. برخی از توکن‌های شناخته شده BEP20  عبارتند از:

 • BUSD
 • کیک
 • ALPHA
 • SAFEMOON
 • SXP
 • WBNB
 • BUX
 • برگر

ساخت توکن BEP20 با استفاده از مورالیس

ساخت توکن BEP20 با استفاده از مورالیس

یکی از راه‌های توسعه توکن BEP20 استفاده از Moralis است. مولاریس ساده‌ترین و سریع‌ترین راه را برای ایجاد و استقرار توکن‌ها در BSC ارائه می‌دهد. برای اینکار ابتدا باید وارد حساب Moralis خود شوید. در صورتی که هنوز حساب کاربری ندارید، همین حالا ثبت نام کنید. 

راه‌های دیگری نیز برای توسعه و ساخت توکن BEP20 وجود دارد.  با این حال، ما بر روی سریع‌ترین و ساده‌ترین راه تمرکز خواهیم کرد. برای شروع به غیر از Moralis، از ابزارهای مختلفی مانند MetaMask ، Remix  و OpenZeppelin نیاز است.


ساخت توکن BEP20 در شبکه آزمایشی BSC

همه شبکه‌های بلاک چین اساسا دارای یک شبکه اصلی و شبکه‌های آزمایشی مختلف هستند. BSC  نیز از این قاعده مستثنی نیست. نکته مهم در مورد شبکه‌های آزمایشی این است که آنها شما را قادر می‌سازند تا قراردادهای هوشمند و برنامه‌های کاربردی خود را بدون صرف هزینه واقعی آزمایش کنید. به این ترتیب، ما همیشه توصیه می‌کنیم که با توسعه توکن BEP20 در شبکه آزمایشی BSC شروع کنید.

تنها تفاوت اصلی این است که توسعه توکن BEP20 در شبکه آزمایشی  BSCشبیه استفاده از یک شیر آب سکه BNB است که سکه‌های BNB رایگان ارائه می‌دهد. با این حال، توسعه BEP20  در شبکه اصلی، مستلزم به دست آوردن سکه‌های واقعی BNB است که می‌توانید آنها را از هر صرافی متمرکز (CEX) دریافت کنید.


آماده‌سازی برای ساخت توکن  BEP20

 1. بعد از آماده شدن حساب Moralis ، به یک حساب MetaMask و اتصال آن به شبکه BSC نیاز است.
 2. اتصال به گره BEP20

در این مرحله از توسعه توکن  BEP20، باید به یک گره شبکه آزمایشی متصل شویم. از آنجایی که ما توکن BEP20  خود را در شبکه آزمایشی BSC ایجاد خواهیم کرد، باید یک گره شبکه آزمایشی برای زنجیره هوشمند Binance بدست آوریم. در اینجا مراحل لازم برای به دست آوردن یک گره تست شبکه آمده است:

 1. برای دسترسی به پنل مدیریت Moralis خود وارد حساب کاربری Moralis خود شوید.
 2. در منوی سمت چپ، روی زبانه «Speedy Nodes» کلیک کنید.
 3. از آنجایی که ما در آستانه توسعه توکن BEP20 هستیم، باید شبکه BSC را انتخاب کنید. این کار را با کلیک کردن روی دکمه “Endpoints” در زیر “BSC Network”  انجام می‌دهید. با این کار یک پنجره پاپ آپ حاوی چندین URL باز می‌شود؛ که نشان دهنده گره‌ها هستند.
 4. همانطور که در حال بررسی توسعه توکن testnet BEP20 هستیم، روی دکمه “افزودن به MetaMask”  در کنار “Testnet” کلیک کنید.

5. نحوه تغییر شبکه  MetaMask

Moralis  پشتیبانی WebSocket را برای همه گره‌های  Moralis Speedy، از جمله گره‌های BSC را نیز ارائه می‌دهد. اگر با WebSocket کار می‌کنید، باید شبکه تست شبکه BSC را به MetaMask اضافه کنید و به صورت دستی به آن سوئیچ کنید.

برای تغییر شبکه‌ها، باید روی زبانه «شبکه‌ها» در بالای رابط کلیک کنید. یک منوی کشویی با گزینه‌های مختلف ظاهر می‌شود (گزینه‌های دقیق بستگی به این دارد که آیا قبلاً شبکه‌های دیگری را اضافه کرده‌اید یا خیر) سپس گزینه “Custom RPC” را انتخاب کنید.

6.پس از باز شدن پنجره جدید، اطلاعات زیر را وارد کنید: 

Network Name: BSC Testnet

New RPC URL: ”Input Moralis Speedy Node URL”

Chain ID: 97

Currency Symbol: BNB

Block Explorer URL: https://testnet.bscscan.com

به راحتی و با کلیک بر روی “ذخیره” فرآیند را کامل کنید. شما اکنون با موفقیت شبکه آزمایشی BSC را به MetaMask  خود اضافه کرده‌اید. تنها چیزی که باقی می‌ماند این است که “BSC Testnet” را از طریق برگه “Networks” انتخاب کنید.


مراحل ساخت توکن  BEP20

با تکمیل کارهای ساده بالا، دیگر آماده ساخت توکن  BEP20هستیم. همانطور که می‌دانید، توکن‌های BEP20  از همان اصول استاندارد ERC20  پیروی می‌کنند. بنابراین، از همان ابزارها ممکن است در توسعه توکن BEP20 استفاده شود. علاوه بر این، الگوهای کد به صورت آنلاین برای توکن‌های ERC20 و BEP20 در دسترس هستند. با استفاده از اینها، لازم نیست چیزی از ابتدا ایجاد کنیم، اما می‌توانیم به سادگی چند ترفند ساده را روی کد‌های موجود اعمال کنیم.

 1. یک فایل قرارداد با Remix ایجاد کنید. پس از ورود به وب سایت رسمی  Remix، بر روی پوشه “contracts”  کلیک چپ کرده و “New File” را انتخاب کنید.
 2. حالا باید از یک الگوی توکن ارائه شده توسط OpenZeppelin استفاده کنید. 
 3. سپس باید تغییرات لازم را در کد الگو ایجاد کنیم. تغییرات شامل موارد زیر است:
  • تغییر نام رمز فعلی (“GLDToken”) به هر چیزی که می‌خواهید.
  • حذف “uint256 initialSupply” از سازنده اول
  • نماد ارز فعلی را به هر چیزی که می‌خواهید تغییر دهید.
  • در تابع ”_mint()” می‌توانید “initialSupply” را حذف کنید. سپس آن را با شماره منبع اولیه مورد نظر خود جایگزین کنید.

نمونه کدهای قبل و بعد:

نمونه کدهای قبل و بعد:

4. در این مرحله، به تب “Solidity Compiler” در نوار پیمایش بالای Remix بروید. سپس نسخه کامپایلر مناسب را انتخاب کنید. فایل معتبر را انتخاب کنید. این مرحله را با کلیک بر روی دکمه “کامپایل” کامل کنید.

5. اکنون به تب “Deploy & Run Transactions” بروید، محیط “Injected Web3”  را انتخاب کنید. سپس مطمئن شوید که MetaMask شما روی شبکه صحیح تنظیم شده است.

6. در این مرحله می‌توانید توکن  BEP20 را در MetaMask مشاهده کنید. روی تب “Assets”  و سپس “Add Token” کلیک کنید. در آنجا، جزئیات مربوط به رمز خود (آدرس) را اضافه کنید. می‌توانید مستقیماً از MetaMask با کلیک کردن روی برگه «Activity»، کلیک کردن بر روی آخرین تراکنش، و سپس روی فلش کوچک در بالا سمت راست به آن دسترسی پیدا کنید.


خلاصه ساخت توکن BEP20

توکن‌های BEP20 توکن‌های قابل تعویض در زنجیره هوشمند بایننس هستند که از استاندارد BEP20  پیروی می‌کنند، که به نوبه خود از استاندارد ERC20 در اتریوم پیروی می‌کند. شما همچنین در مورد استاندارد BEP2  که برای زنجیره بایننس اعمال می‌شود، آشنا شده‌اید. علاوه بر این، توسعه توکن BEP20 هنگام استفاده از ابزارهای مناسب به یک فرآیند ساده تبدیل می‌شود. برای ساخت توکن BEP20 باید:

 1. آماده‌سازی ساده
 2. ایجاد یک فایل قرارداد ریمیکس
 3. وارد کردن یک قالب OpenZeppelin
 4. کدگذاری قرارداد
 5. کامپایل و استقرار قرارداد.

قراردادهای هوشمند و ساخت توکن BEP20

به عبارت ساده، قراردادهای هوشمند کدی هستند که روی یک بلاک چین طراحی شده برای برنامه‌ها یا خدمات خاص اجرا می‌شوند.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک برنامه رای‌گیری غیرمتمرکز ایجاد کنید، در واقع باید یک قرارداد هوشمند رای‌گیری که روی بلاک چین اجرا شود ایجاد کنید.


ساخت توکن BEP20 با استفاده از  Token Create

 1. به Token Create  بروید.

2. تمام جزئیات را برای توکن خود پر کنید.

3. «ایجاد توکن» را انتخاب کنید و تراکنش را تأیید کنید.

4. مطمئن شوید که روی شبکه Smart Chain در بالا سمت راست تنظیم شده‌اید.

5. حالا باید به توکن خود یک نام و یک نماد بدهید. همچنین باید مقدار عرضه اولیه توکن خود و تعداد ارقام اعشار که می‌توان هر توکن به آنها تقسیم کرد را مشخص کنید.

6. توکن ایجاد کنید: هنگامی که “ایجاد توکن” را انتخاب کردید، رابط بعدی هزینه ایجاد را به شما نشان می‌دهد. این هزینه به صورت BNB خواهد بود.

7. پس از تأیید این کارمزد تراکنش، رمز ایجاد می‌شود.


افزودن توکن BEP20 سفارشی به کیف پول تراست

اکنون که توکن خود را ایجاد کرده‌اید، چگونه می‌توانید آن را در تراست والت خود نمایش دهید ؟

 1. در داخل کیف پول، نماد منو ( به صورت دو نوار لغزنده) را در گوشه بالا سمت راست انتخاب کنید.
 2. تا انتهای لیست نشانه‌ها حرکت کنید و «Add Custom Token» را انتخاب کنید.
 3. شبکه را روی ‘Smart Chain’ تنظیم کنید.
 4. آدرس قرارداد هوشمند خود را درست در زیر تنظیمات شبکه وارد کنید.
 5. نام، نماد و تعداد اعشاری که توکن شما به آنها تقسیم شده را وارد کنید.
 6. اکنون، اگر به کیف پول خود برگردید، توکن شما در آنجا در حال نمایش است!

کلام آخر

همانطور که در این مقاله خواندید؛ ساخت توکن BEP20 در زنجیره هوشمند بایننس ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. با اینکه برخی ساخت توکن BEP20 را چالش‌برانگیز می‌دانند، اما ابزارهای مناسبی برای اینکار وجود دارد که به هر کسی اجازه می‌دهد توکن‌های BEP20 را به راحتی توسعه دهد. مسلماً، یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری بیشتر در مورد عملکرد درونی ارزهای دیجیتال، راه‌اندازی توکن دیجیتالی خودتان است. خبر خوب این است : هر کسی می‌تواند توکن BEP20 خود را در زنجیره هوشمند Binance  ایجاد کند.

در این مقاله مراحل ساخت توکن BEP20 را توضیح دادیم. اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید، در قسمت نظرات با ما و خوانندگان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید