ارز دیجیتال

ترون کوین است یا توکن

ترون کوین است یا توکن

ترون یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال است که این روزها نام آن زیاد شنیده می‌شود و تریدرهای زیادی به نوسانات قیمتی آن علاقه نشان می‌دهند. با توجه به همین موضوع بسیاری از افراد دوست دارند که درباره این رمز ارز بیشتر بدانند و با ساختار آن آشنا شوند. در همین راستا در این مطلب از کارن مارکت بررسی می‌کنیم که ترون کوین است یا توکن و به تفاوت‌های این دو مفهوم می‌پردازیم تا متوجه شوید که تشخیص این موضوع چه اهمیتی دارد. در ادامه با ما همراه باشید.

ترون چیست؟

ترون در واقع یک بلاکچین پایدار شبیه به اتریوم است که بر پایه برنامه‌های غیرمتمرکز بنا شده است. این شبکه به شما امکان انجام بیش از 2000 معامله در هر ثانیه را می‌دهد که چند صد برابر سرعت تایید تراکنش‌ها در اتریوم و بیت کوین است. به همین دلیل هم هست که خیلی زود به محبوبیت رسید و توانست به رتبه‌های برتر در بازار رمز ارزها برسد. رمز ارز مخصوص این شبکه TRX نام دارد که بسیاری آن را به نام ترون می‌شناسند و دو استاندارد TRC10 و TRC20 از معروف‌ترین استانداردهای این شبکه هستند. حال برای اینکه با ماهیت این رمز ارز بیشتر آشنا شوید به این سوال پاسخ می‌دهیم که ترون کوین است یا توکن؟ در واقع باید ببینیم که این ارز چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه می‌توان آن را در یکی از این دسته‌ها قرار داد.

کوین ترون

تعریفی مختصر از کوین و توکن

قبل از اینکه به سراغ بررسی تفاوت‌های کوین و توکن و پاسخ سوال ترون کوین است یا توکن برویم، بهتر است تعریف مختصری از این دو مفهوم ارائه دهیم تا شما دقیقا بدانید که در حال بررسی چه موضوعی هستیم. اگر دوست دارید با دنیای کوین‎‌ها بیشتر آشنا شوید مقاله انواع کوین دیجیتال در همین مجله را بخوانید.

کوین‌ها رمز ارزهایی هستند که بر روی یک بلاکچین مستقل و پایدار پیاده‌سازی شده‌اند و ساختار پایه مخصوص به خود را دارند. در واقع بلاکچین مربوط به یک کوین از صفر توسط تیم توسعه‌دهنده آن طراحی و کدنویسی شده است و هدف مشخصی دارد. به عنوان مثال بیت کوین یا اتریوم نوعی کوین هستند که ارزش بالایی دارند و می‌توان از آن‌ها به جای پول واقعی نیز استفاده کرد.

تفاوت اصلی کوین و توکن در این است که توکن بر روی یک پلتفرم آماده توسعه داده شده است؛ در واقع توکن‌ها بر روی شبکه‌های میزبان اجرا می‌شوند و ممکن است هیچ‌گاه صاحب یک بلاکچین مستقل نشوند. از این ارزها می‌توان برای یک کاربرد مشخص یا مشارکت در شبکه استفاده کرد و معمولا محدودیتی در معاملات آن‌ها وجود ندارد.

تفاوت کوین و توکن چیست؟

برای اینکه بتوانیم به پاسخ سوال ترون کوین است یا توکن برسیم، بهتر است تعدادی از تفاوت‌های این دو مفهوم را نیز بررسی کنیم تا بتوان با بررسی ویژگی‌های ترون نتیجه درستی گرفت و آن را در دسته‌بندی درستی قرار داد. در ادامه برای بررسی این تفاوت‌ها با ما همراه باشید.

تفاوت کوین و توکن

محدودیت‌های معامله

در مقایسه با کوین‌ها توکن دارای محدودیت بسیار کمتری در معاملات است؛ به عنوان مثال برای معامله بیت کوین هر دو طرف باید از کیف پول‌های مخصوص این ارز استفاده کنند تا بتوانند آن‌ها را برای هم بفرستند. این در حالی است که برای یک توکن چنین محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید هر مقداری از آن را به هر آدرسی در شبکه بفرستید.

روش ساخت

بسیاری از کوین‌هایی که اکنون می‌شناسیم در ابتدا یک توکن بوده‌اند؛ چراکه ساخت توکن دردسرهای بسیار کمتری دارد و اگر چندان از آن استقبال نشود ضرر چندانی متوجه سازنده نخواهد شد. برای ساخت یک کوین شما باید یک شبکه بلاکچین تازه را از اول توسعه دهید و همه نکات امنیتی در انتقال ارزها و خرید و فروش را در نظر بگیرید. این در حالی است که توکن بر روی یک بستر آماده ساخته می‌شود که قبلا امتحان شده و بسیاری از افراد به آن اطمینان دارند؛ بنابراین می‌توانید در عرض چند ساعت یک توکن بسازید.

تبدیل به یکدیگر

با توجه به روش ساخت توکن می‌توان نتیجه گرفت که می‌تواند در نهایت به یک کوین تبدیل شود؛ در واقع بسیاری از سازندگان اکنون یک توکن می‌سازند و زمانی که از موفقیت آن اطمینان پیدا کردند به دنبال توسعه بلاکچین اختصاصی می‌روند. اگر روند پیشرفت ترون را دنبال کنید می‌توانید همین‌جا پاسخ سوال ترون کوین است یا توکن را پیدا کنید. البته ما کمی بعدتر به آن پاسخ خواهیم داد؛ پس نیازی نیست خودتان را به زحمت بیندازید.

کاربرد

یکی دیگر از مواردی که از طریق آن می‌توانید پاسخ سوال این مطلب را به دست آورید همین بخش است. کوین‌ها معمولا با هدف خاصی تعریف می‌شوند و اغلب قرار است جایگزین پول‌های واقعی باشند و به همین دلیل هم هست که ارزش مالی دارند. در مقابل توکن‌ها دارای اهداف کاملا مشخصی هستند و برای ارائه خدمات یا برطرف کردن یک نیاز مشخص استفاده می‌شوند. بر همین اساس می‌توان آن‌ها را به چهار دسته کاربردی، امنیتی، معاملاتی و حاکمیتی دسته‌بندی کرد.

ترون کوین است یا توکن؟

تبدیل توکن ترون به کوین

اکنون نوبت به این می‌رسد که ارز دیجیتال محبوبمان یعنی ترون را بررسی کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که این ارز بالاخره در کدام دسته قرار می‌گیرد. به همین منظور ابتدا برخی از بارزترین ویژگی‌های آن را بیان می‌کنیم و به شما فرصت می‌دهیم که خودتان پاسخ سوال را حدس بزنید.

  • ترون رمز ارزی است که در ابتدا بر مبنای بلاکچین اتریوم شکل گرفت و اکنون دارای یک شبکه مستقل و مجزا برای خود است.
  • هدف اصلی از توسعه TRX کمک به تولیدکنندگان انواع محتوا و به اشتراک گذاری آن‌ها است؛ در واقع با اشتراک‌گذاری محتوا در شبکه ترون دستمزدها عادلانه‌تر خواهد بود و کسب درآمد برای تولیدکنندگان محتوا آسان‌تر خواهد شد.
  • هدف بعدی از ترون توسعه بازی بر روی بستر بلاکچین است که باعث می‌شود سازندگان بازی درآمد خوبی کسب کنند
  • TRX (رمز ارز اصلی شبکه ترون) قابلیت مبادله با انواع ارزها را دارد و می‌توان آن را در انواع کیف پول‌ها نگهداری کرد

با توجه به ویژگی‌های گفته شده می‌توان گفت که پاسخ سوال ترون کوین است یا توکن می‌تواند هر دو باشد. در واقع ترون رمز ارزی بوده است که ابتدا بر روی شبکه اتریوم توسعه داده شده است؛ به همین دلیل ذاتا یک توکن است که از همان ابتدا طرفداران زیادی پیدا کرده است. از این موضوع که این ارز دیجیتال با اهداف خاصی تولید شده است نیز می‌توان به این نتیجه رسید. توسعه دهندگان این ارز با افزایش محبوبیت آن تصمیم به ایجاد یک شبکه مخصوص برای آن گرفتند و به همین دلیل اکنون ترون یک کوین به شمار می‌رود. اگرچه بلاکچین ترون کاملا تازه کار است؛ اما با توجه به هزینه‌های زیادی که برای تامین امنیت آن می‌شود می‌توان به آن اطمینان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید