تکنولوژی

دلایل صدای زیاد کولر گازی چیست ؟

صدای زیاد کولر گازی

صدای زیاد کولر گازی در روزهای گرم تابستان که استراحت در هوای مطبوع خانه یکی از آرامش بخش ترین کارهاست را به یک کابوس تبدیل کند. این دستگاه پر مصرف که معمولاً بیشترین ساعات شبانه روز را کار می کند ممکن است به علت همین ساعات طولانی کار موجب مشکلات و اختلالاتی در کار دستگاه شود. یکی از نشانه های خراب شدن این دستگاه، صدای زیاد کولر است. این صدای زیاد و آزار دهنده ممکن است درونی باشد و یا ناشی از کندانسور خارجی باشد. وقتی صدای زیادی از این دستگاه شنیده شود، بهتر است به تعویض قطعات کولر بپردازید زیرا تعمیر آن ممکن است مشکل را حل نکند. در ادامه برای شا دلایل صدای کولر را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

دلایل اصلی صدای زیاد کولر گازی :

برای این مشکل چند دلیل مهم و رایج وجود دارد که عبارتند از :

 • پایه های کندانسور لق است.
 • فن کولر شکسته است.
 • یک جسم خارجی وارد کندانسور شده است.
 • قاب جلویی کولر بسته نشده است.
 • کولر تراز نیست.

صدای زیاد کولر گازی

پایه های کندانسور لق است :

گاهی اوقات ممکن است بر اثر لق شدن پایه های کندانسور و یا باز شدن مهره هایی که پایه های آن را نگه می دارد، موقع کار کردن کولر سر و صدای زیادی به گوش برسد. شما تنها کاری که باید انجام دهید، آچارکشی کندانسور است. شما می توانید برای این کار دستگاه خود را به نمایندگی های مجاز ببرید و مشکلاتی را که صدای گوش خراش کولر گازی برای شما به وجود می آورد، از بین ببرید.

صدای زیاد کولر گازی بر اثر شکستگی فن :

مشکل دیگری که باعث می شود صدای زیاد کولر گازی را بشنویم، شکستن پره های فن یا خود آن است. شما باید تعویض این قطعه را به تعمیرکارانی که در این زمینه تخصص کافی دارند، بسپارید و در صورتی که پره های فن شکسته بود آن را تعویض کنید.

صدای زیاد کولر گازی

جسم خارجی در کندانسور وجود دارد :

علاوه بر مشکلاتی که نام برده شد یکی از دلایل صدای زیاد کولر گازی می تواند وجود یک جسم خارجی در کندانسور یا پنل بیرونی باشد که به عنوان بخش دوم معمولاً در فضای خارجی خانه نصب شده است. وجود یک جسم خاجی در بدنه این بخش از کولر صدای بدی را تولید می کند. این جسم خاجی می تواند، لانه پرنده ها یا هر حیوان دیگری باشد. اگر به صورت ناگهانی صدای بلندی را شنیدید باید کولر را خاموش کرده و از برق بکشید و سپس درون کندانسور آن را به دقت بررسی کنید.

صدای زیاد کولر گازی به دلیل باز بودن قاب جلویی :

موقع بستن کولر و قاب های آن باید به دقت آن را بررسی کرده و از کامل بسته شدن آن اطمینان پیدا کنید. باز ماندن قاب جلویی کولر باعث می شود صدای زیاد کولر گازی شنیده شود و تق تق کند.

کولر گازی تراز نیست :

یکی از مهمترین کارهایی که می توان در هنگام نصب کولر گازی انجام داد تا سر و صدای آن را کاهش داد،این است که در جایی نصب شود که تراز باشد تا به عملیات خنک سازی آن نیز آسیبی وارد نشود. در نتیجه باید به تراز بودن پنل ها اصمینان کامل داشته باشید تا در بلند مدت شاهد صداهای گوش خراش نباشیم.

صدای زیاد کولر گازی

چرا باید به صدای زیاد کولر گازی اهمیت داد و مشکلات آن را رفع کرد ؟

معمولاً بروز اختلالات زیادی با تغییر صدای کولر گازی همراه است و حتماً باید دلیل آن در کوتاه ترین زمان بررسی شود. نادیده گرفتن صدای کولر باعث می شود که این وسیله برقی زودتر از آن که انتظار داشته باشید خراب شود.شما می توانید برای رفع صدا از تعمیر کاران و نمایندگی های مجاز کولر خود کمک بگیرید. عواملی که پیش تر به آن ها اشاره کردیم فقط بعضی از دلایل زیادی صدای کولر گازی است و دلایل دیگری هم وجود دارد. بعضی از این دلایل عبارتند از :

 • نصب نامناسب پنل داخلی
 • خرابی بوشن
 • تاب داشتن شفت موتور پروانه داخلی
 • معیوب بودن موتور بلوور و تولید صدای زیاد کولر گازی
 • آلودگی بلوور
 • خارج شدن این قطعه از حالت بالانس
 • شکستگی در پایه ها و پره های بلوور
 • تعبیه نا مناسب بلوور بعد از سرویس یا تعمیر کولر گازی و مواردی از این دست

مشکلاتی که به آن ها اشاره کردیم می توانند منجر به صدای زیاد کولر گازی در هنگام کارکردن شود، که ممکن است در درازمدت باعث مشکلات جدیدتری شده و شما را مجبور به پرداخت هزینه های سنگینی کند. شما می توانید روش های خانگی عیب یابی کولر گازی را در مجله کارن مارکت مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید