تکنولوژی

انواع دوربین مداربسته و کاربرد آنها

دوربین های مدار بسته تنوع بسیاری زیادی دارند به طوری که معمولا افراد برای انتخاب یکی از آنها دچار مشکل می شوند. اما اگر انواع دوربین مداربسته را بشناسید و با کاربرد هر یک از آنها آشنا شوید، می توانید به سادگی بهترین و مناسب ترین محصول را با توجه به هدف خود تهیه کنید.

در این بخش می خواهیم دوربین های مدار بسته مختلف را با توجه به پارامترهایی دسته بندی کنیم تا با تنوع کامل آنها آشنا شوید. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

انواع دوربین مداربسته چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟!

زمانی که به دنیای دوربین های مدار بسته وارد می شوید، تنوع زیادی بین محصولات به چشم می خورد. اما می توان آنها را به گونه ای دسته بندی کرد که بتوانید خیلی ساده، محصول مورد نظر خود را پیدا کنید.

ما در این بخش می خواهیم دوربین های مدار بسته را با 4 معیار کلی دسته بندی کنیم:

  • شکل ظاهری و بدنه
  • تکنولوژی به کار رفته در محصول
  • رزولوشن تصویر
  • نوع لنز دوربین

انواع دوربین مداربسته با توجه به شکل ظاهری

اولین تفاوتی که دوربین های مداربسته با یکدیگر دارند، به شکل ظاهری و بدنه آنها مربوط می شود. هر یک از طراحی های مربوط به بدنه دوربین ها می تواند آنها را برای کارایی خاصی مفید کند. پس بیایید در ابتدا نگاهی به تنوع شکل ظاهری در این محصولات داشته باشیم.

انواع دوربین مداربسته از نظر شکل

1.     انواع دوربین مداربسته دام

Dome به معنای گنبد بوده و از آنجایی که این دوربین ها به شکل نیم دایره ساخته می شوند، به این اسم معروف شده اند. این دوربین ها اغلب روی سقف نصب شده و بیشتر در محیط های داخلی کاربرد دارند. بدنه آنها هم معمولا از پلاستیک است و نمی تواند در برابر عوامل محیطی مثل باد و باران مقاومت آن چنانی داشته باشد.

2.     دوربین های مداربسته بولت

Bullet به معنای گلوله است و این دوربین ها به دلیل شباهت ظاهری با واژه بولت نام گذاری شده اند. بدنه استوانه ای و کشیده این دوربین ها برای نصب در محیط های خارجی طراحی شده و معمولا از جنس فلزی هستند.

3.     دوربین های مدار بسته باکس

انواع دوربین مداربسته باکس بیشتر در محیط های صنعتی به کار می روند. فضاهای بزرگ مثل انبارها، بانک ها و سوله ها از این دوربین ها استفاده می کنند. لنز این دوربین ها را باید جداگانه تهیه کنید.

4.     دوربین های گردان یا Speeddome

این دسته از دوربین های مدار بسته با امکانات ویژه ای طراحی می شوند. قدرت بزرگ نمایی، برنامه ریزی دوربین برای ضبط، امکان چرخش به طرفین و موارد دیگر، این دوربین را از سایر محصولات متمایز کرده است. البته که این دوربین ها برای بهترین کارایی خود نیاز به اپراتور دارند.

5.     دوربین های مکعبی یا Cube

انواع دوربین مداربسته کیوب با بدنه ای مکعبی ساخته می شوند که نسبت به بدنه سایر دوربین ها کمی آسیب پذیرتر است. این دوربین ها در محیط های داخلی از منازل گرفته تا ادارات کاربرد دارند.

6.     دوربین مدار بسته مینیاتوری

دوربین پینهول که به آن مینیاتوری هم می گویند روی سقف نصب می شود و کاربرد آن در موقعیت هایی است که نمی خواهید افراد متوجه آن شوند.

7.     دوربین های مدار بسته چشم ماهی یا Fish Eye

این دوربین ها به یک لنز ویژه مجهز هستند که می تواند یک زاویه دید 180 درجه ای را در اختیار شما بگذارد. این دوربین های مدار بسته در جاهایی به کار می روند که سقف بلندی داشته باشد.

انواع دوربین مداربسته از نظر تکنولوژی به کار رفته در آنها

دوربین هایی مدار بسته با توجه به فناوری هایی که در ساخت آنها به کارر فته است در دو دسته جای می گیرند:

  1. دوربین های آنالوگ HD
  2. دوربین های تحت شبکه

دوربین مدار بسته تحت شبکه

در این دوربین ها سیستم انتقال تصویر در یک بستر دیجیتالی، یعنی در شبکه دنبال می شود. این دوربین ها نصب و راه اندازی ساده تری دارند. چرا که نیاز به سیم و کابل برای راه اندازی آنها نیست. از این نظر می تواند در هزینه ها صرفه جویی شود. البته این صرفه جویی در هزینه بیشتر در پروژه های بزرگ نمود پیدا می کند نه برای قرار دادن یک دوربین در منزل مسکونی.

انواع دوربین مداربسته تحت شبکه به طور کلی امکانات پیشرفته تری داشته و کیفیت تصاویر بهتری را نیز ارائه می دهند.

دوربین مدار بسته آنالوگ HD

دوربین های مدار بسته آنالوگ را با نام توربو HD هم می شناسند. این دوربین ها قدیمی تر و البته پر فروش تر هستند. انتقال تصاویر در این دوربین ها در بستر آنالوگ اتفاق می افتد که برای این کار به کابل کواکسیال نیاز دارند. توربو HD ها امکاناتی نظیر فشرده سازی تصاویر و تغییر فرکانس خروجی را دارند که باعث می شود از نمونه های قدیمی آنالوگ متمایز باشند.

انواع دوربین مداربسته

دسته بندی دوربین های مدار بسته از نظر رزولوشن تصاویر

دوربین های مدار بسته کیفیت های مختلفی از تصاویر را پوشش می دهند که با واحد اندازه گیری مگاپیکسل مشخص می شود. هر چه این عدد بالاتر باشد، کیفیت تصاویر ضبط شده هم بیشتر خواهد بود.

دوربین های آنالوگ معمولا تا 8 و دوربین های تحت شبکه تا 12 مگاپیکسل را پوشش می دهند. البته برای انتخاب از میان انواع دوربین مداربسته باید محیط خود را در نظر بگیرید.

اگر دوربین را در محیط کوچکی به کار می برید، رزولوشن های پایین تا 2 مگاپیکسل هم کفایت می کند. این رزولوشن برای یک محیط 35 متری کافی است.

دوربین های مدار بسته با توجه به لنز آنها

دوربین های مدار بسته معمولا با دو نوع لنز تولید می شوند:

  1. لنزهای ثابت یا فیکس
  2. لنزهای متغیر یا Varifocal

لنزهای ثابت امکان بزرگ نمایی یا زوم ندارند و تنها می توان فوکوس را در آنها تغییر داد تا تصاویر واضح ثبت شود. در مقابل انواع دوربین مداربسته با لنزهای متغیر می توانند بزرگ نمایی داشته و جزئیات را دقیق تر ثبت و ضبط کنند.

منبع businesswatchgroup

دیدگاهتان را بنویسید